Странице

субота, 23. август 2014.

Bosanskohercegovački auto-moto klub (BIHAMK) je testirao nekoliko akumulatora. Evo rezultata.

Skoro da nema osobe koja dođe kod mene, a da mu je akumulator stradao (kratak spoj, istrošenost ploča, šta god) i da me ne pita koji bi trebalo da kupi.
Pošto ni jednog proizvođača ne reklamiram, niti ću ikad, sem ako se neke okolnosti ne promene, samo mu preporučim akumulator koji odgovara za njegovo vozilo i to po karakteristikama-startnoj struji i kapacitetu.
Pošto se tu priča ne završava i insistiranje se nastavi sa pričom "a kojeg bih ja proizvođača preporučio", sagledam realno situaciju. Normalno, u 99% slučajeva je priča "što jeftinije a bolje".
To neće moći.
Onda ja odmerim vozilo, starost, način održavanja, vrstu goriva i pitam gde se češće koristi-u gradu ili na otvorenom putu. Kada dobijem sve te informacije onda mu kažem da bih mu preporučio "tog proizvođača zbog toga i toga". Ako su kola stara 20 godina i sve se na njima klima i raspada iluzorno je kupovati akumulator koji košta 30% više od nekog koji bi služio kao i neki jeftiniji.
Taksisti su već posebna priča. U tu debatu NE ULAZIM. Znajući kakvim i kolikim torturama su izložena njihova vozila, na baš uporno insistiranjhe šta da se kupi kao novi akumulator, preporučim akumulatore KOJI SU PREDVIĐENI ZA GRADSKE USLOVE-mnogo stajanja i kretanja, više električnih potrošača nego u prosečnim kolima, izuzetno kratke relacije, veoma često startovanje motora u toku dana, NEREDOVNO ODRŽAVANJE...
Takvi akumulatori imaju deblje ploče nego svaki prosečan pa zato mogu da izdrže mnogo veća i duža  maltretiranja. Shodne tome i cena je veća. Za nekih 20-30 % više nego običan. I tu se priča trenutno završava. "To je skupo,ima i jeftini sa istim kapacitetom". Pa što si me onda pitao?! Što si tražio savet!? Taj jeftini će sigurno trajati kraće. Ako i traje isto, sa onim skupljim ćeš SIGURNO svaki put upaliti motor. Sa onim jeftinim ćeš se misliti ujutro na -10 stepeni da li ćeš krenuti na posao?
Zbog cele te priče kakvi su akumulatori koji se manje-više mogu naći na našem tržištu odlučio sam da postavim test BIHAMK koji je napravljen 2012. godine. Nije svež ali se ništa spektakularno nije u tehnologiji akumulatora desilo. Svi ti proizvođači su uvek prisutni na našem tržištu. Svaka malo bolje opremljena prodavnica auto delova ima svaki od njih.
Takođe evo i linka za one koji su propustili da pogledaju ADAC test akumulatora u 2011. godini:
http://www.adac.de/infotestrat/tests/autozubehoer-technik/autobatterien/autobatterien_2010_2011.aspx?tabid=tab1
Tekst i opis testa akumulatora BIHAMK je potpuno neizmenjen.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Testiranje
Testiranje je obuhvatilo proizvode od pet proizvođača akumulatora koji su prisutni i u značajnoj mjeri zastupljeni na BH tržištu.
Ispitivanje je obuhvatilo provjeru kapaciteta i struje hladnog starta deklarisanog od strane proizvođača, masu, unutarnji otpor, rezervni kapacitet, samopražnjenje, potrošnju vode i zadržavanje elektrolita, tj. curenje elektrolita prilikom naginjanja akumulatora.

Tabela 1 – rezultati testa 

MARKA I TIP
Kapacitet
[Ah]
Masa
[kg]
Kapacitet i rezervni kapacitet
Struja hladnog starta
Unutrašnji otpor i samopražnjenje
Gustina energije [Wh/kg]
Potrošnja vode
UKUPNA OCJENA

Topla Energy
55
13,94
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
Black Horse Ca/Ca
55
14,41
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆
☆☆☆
☆☆☆
Varta Black dynamic
56
13,26
☆☆☆
☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆

Energizer plus
53
13,17
☆☆☆
☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆
Bosch silver
S4
52
12,33
☆☆
☆☆☆
☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆☆☆
☆☆
Napomena: Testiranje je provedeno na slučajnom uzorku koji ne mora oslikavati generalno stanje.


Prilikom ispitivanja i testiranja parametara akumulatora, pojedinačni testovi su provedeni u skladu sa standardima EN 50342 i IEC 60095. Ovdje treba imati u vidu činjenicu da je za potrebe testiranja korišten po jedan primjerak od svakog odabranog proizvođača koji ne mora oslikavati generalno stanje. Na osnovu dobijenih rezultata najbolje karakteristike je pokazala Topla Energy sa ukupnom ocjenom 4 (četiri). Skala ocjena je od 1 (jako loše) do 5 (odlično).
Jako važno je i spomenuti da su primjenjeni materijali u proizvodnji akumulatora ekološki izuzetno štetni. Kao što je poznato olovo je toksično i opasno po zdravlje, ne samo ljudi, već i biljnog i životinjskog svijeta, a osim olova tu se nalaze aditivi i sumporna kiselina. Podizanjem svijesti o očuvanju prirode i razvojem tehnologije, danas se reciklira skoro 99 % akumulatora, tj. materijala koji čini akumulator.
Stari akumulatori se trebaju odlagati na za to predviđena mjesta, jer se o životnoj sredini i njenoj zaštiti svi mi moramo brinuti.
- Kako biste izbjegli neugodnosti, prije zimske sezone obavezno pregledajte sistem napajanja vozila električnom energijom i provjerite ispravnost akumulatora. Neispravan sistem često dovede do trajnog oštećenja akumulatora.
- Zamijenite stari i dotrajali akumulator sa adekvatnim novim akumulatorom       (u skladu sa zahtjevanim tipom i kapacitetom).
- U zimskom periodu, ukoliko vozilo neće biti korišteno duži vremenski  period, odspojite i sklonite akumulator na toplije mjesto.
- Skup akumulator ne znači i obavezno da je kvalitetan (ovo mi se najviše sviđa-moja primedba)
- Vodite računa o odlaganju starih akumulatora.


Pripremio: Trening centar BIHAMK-a
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Da li postoje moja zapažanja?
Naravno!
Samo ovo. Može se primetiti da je razlika u težini poslednja dva akumulatora skoro jedan kilogram (a nekoliko puta sam napomenuo da je akumulator što teži to bolji a za isti kapacitet). Razlika u kapacitetu je SAMO 1 Ah.
Ko je razumeo-shvatiće.
Izbor akumulatora po kapacitetu je sasvim dobar jer akumulatori sa svojih 50-55Ah imaju startnu struju koja se kreće u granicama od 450-480 CCA. To je sasvim dovoljna struja za veliku većinu automobila koji se kreću kod nas. Zato smatram da je dobro napravljen izbor po kapacitetu.
Posle ADAC i BIHAMK testa akumulatora, kome ćete da verujete:
Komšiji, rođaku, prijatelju ili zvaničnim institucijama?
Izbor je vaš.

петак, 22. август 2014.

Ovaj originalni akumulator je izdržao dve godine. Ako je i toliko.

Pre nekoliko dana sam predstavio akumulatore koji još (uvek) odolevaju vremenu i ne žele da otkažu. Razlozi zašto oni još uvek mogu da startuju motor su manje-više objašnjeni ali je jedno zajedničko za oba- SOLIDNO SU ODRŽAVANI. Što bi se reklo, nema tu mnogo filozofije. Ma, ne da nema mnogo. Nema uopšte. Menjaj ulje na vreme (ono predstavlja mnogo više od pukog podmazivanja motora) i obezbedićeš dugotrajnost motora. Proveravaj akumulator i po potrebi dolivaj vodu u njega i to radi 2-3 puta godišnje. I služiće mnogo duže nego što je prosek.Nije tu samo da on dugo služi. Mnogo je bitnije da on SIGURNO služi. Da se ne razmišlja da li će upaliti motor kad se svaki put stavi ključ u bravu.
Sledeći primer je nešto što se ne događa baš tako često. Mada, nije da nema.
SKUP I ORIGINALNI AKUMULATOR NE ZNAČI AUTOMATSKI I REŠAVANJE SVIH BRIGA OKO STARTOVANJA MOTORA. Doduše, tako je i sa mnogo drugih stvari u životu.
Požalio mi se prijatelj da mu je akumulator izuzetno loš i da mu je supruga ostala u gradu pre nekih 3-4 dana pošto nije mogla da upali kola. U pitanju je ne tako mali motor , Ford benzinac 2000 kubika. Voli čovek da se vozi onako pošteno, ima on još takvih "tenkova". Tu je još jedan Mercedes, 2500 kubika i još neka "sića" u njegovom voznom parku. Da li bi trebalo da napomenem da je vlasnik velikog tehničkog pregleda?
Elem, reče mi u kratkom razgovoru da je akumulator koji je trenutno u motoru originalni Fordov, star GODINU DANA. I da mu on zadaje glavobolju. Svašta mi je prošlo kroz glavu. Loše punjenje, parazitne struje, ostao neki potrošač upaljen...Sve te mogućnosti sa mu naveo i rekao da dođe da ga "operišemo".
Za početak, evo slika pacijenta odozgo:
pa sa strane:
Original, nema šta. Važna napomena: akumulator je donešen iz Fordovog glavnog servisa u mađarskoj. Za sad je sve u redu. Po svi tehničkim zahtevima akumulator odgovara za dato vozilo. Čak se može videti i karakterističan podatak za rezervni kapacitet (100 minuta).
Kada sam izvadio akumulator iz motora odmah sam primetio da je dosta topao. To mi je bilo čudno mada me je vlasnik ubeđiva da je u motoru stalno toplo. Dobro, ali nije napolju bilo +40 stepeni pa da se ugreje toliko za nekoliko kilometara?! Još mi je napomenuo da ga je držao na punjaču malo pre nego što je došao kod mene.
Onda su se "karte otvorile". Nakon samo dva kratkotrajna testa sam utvrdio da je akumulator u kratkom spoju!!! To je i bio razlog zašto se grejao. Prvo je bio na punjaču a potom ga je još alternator dopunjvao. A kao što se zna svaki akumulator koji je u kratkom spoju će se zagrejati pre ili kasnije, u zavisnosti od jačine struje kojom se puni.
Trebalo bi reći u zavisnosti od "gustine struje", ali to oni tamo što se profesionalno bave akumulatorima. Mislim na one što ih proizvode i ispituju. Ja i dalje govorim jačina. I nije "gustina elektrolita" nego "zapreminska masa elektrolita".
Nije nego! Šio mi ga Đura!
Dakle, ovaj iz Forda je svoje odslužio ali sam ga ipak ostavio da mu ja presudim. Sva sreća pa moj drug je imao već jedan rezervni akumulator da se vrati kući, poneo ga je. Ima on toga, onako na kilo...
Kao što se može videti to je "onaj" akumulator bez održavanja.
Da...
Nema čepova. Ne postoji mogućnost kontrole gustine i nivoa elektrolita tako da sam bio onemogućen da se potpuno uverim da je jedna ćelija stradala. Svi (električni) testovi su ukazivali na to da je spreman za recilkažu.
Međutim...
Nisam hteo tako lako da odustanem od eventualne popravke akumulatora. Zato sam uradio ono što VEOMA retko radim, ali radim po potrebi, kad baš zatreba. Ovde nije baš bila tolika potreba za sledećom operacijom ali nisam imao šta da izgubim.
Otvorio sam akumulator, onako kao da je to uradila fabrika.
Operacija "čep" izgleda ovako:
Pa onda izbliza:
Kao da je fabrika napravila otvore! To mi je omogućilo da mu, na kraju krajeva, izmerim gustinu u svim ćelijama i da mu definitivno presudim.
Prva ćelija koju sam izmerio, pošto se oko nje najviše grejalo kućište, je bila odlična. Čak je i bila prepunjena. Vidi se da je gustina elektrolita 1,3 g/cm3. Nije ni čuo jer ga je stalno dopunjvao.

I sad ono što dolazi noću u kokošarnik a nije petao:
Gustina druge ćelije-čista destilovana voda!!! Skoro da nema kiseline u elektrolitu. To je ta što pravi lepo akumulatoru!!!
Klasični pokazatelji kratkog spoja:
-grejanje kućišta
-mala ili ništavna gustina elektrolita u jednoj ili više ćelija
-nagli pad napona pri makar i malom opterećenju akumulatora
I još jedna ćelija:
Kod nje se tako može videti da je gustina dobra, 1,275 g/cm3.
A ovako sve to na kraju izgleda ako je uspešna oprecija spašavanja. Ovo sam pokazao samo da se vidi da se i tako otvoren akumulator (bez čepova) može napraviti da služi još dugo i da je zatvoren bez bojazni izlivanja elektrolita.
K'o iz fabrike!!! Veličina čepa je tačno prilagođena otvoru na akumulatoru. Samo još da je ispravan...
Pitanje:
zašto se ovo dogodilo originalnom akumulatoru u kratkom vremenskom roku od trenutka ugradnje u motor?
To što je originalni ne znači mnogo, na njegovom mestu je mogao da bude bilo koji drugi.
Razmišljao sam, vraćao sam film unazad šta mi je sve rekao moj poznanik.
Izmerio sam punjenje, bilo je odlično i to 14,15V. Takođe je punjenje bilo kontrolisano u trenutku ugradnje akumulatora. Takođe dobro. Znam da je sigurno tačno i dobro to urađeno jer je to uradio čovek koji je vlasnik servisa za remont anlasera i aleternatora.
Proverio sam da li postoji parazitna struja? Nešto što prazni akumulator. Merenja su bila u granicama normalnih vrednosti, 50 mA. Jeste na gornjoj granici ali nije van dozvoljenog.
JEDINO što mi pada na pamet je to da je akumulator bio mator.
Da je u trenutku ugradnje već imao nekoliko meseci stajanja na nekoj polici u servisu, da ga je uhvatila velika sulfatizacija i da je ona prouzrokovala kratak spoj. Jeste on bio potpuno nov ali je bio MATOR. I da je takav, bez ikakvog dopunjavanja i merenja, ugrađen u motor.
Ovo je moja pretpostvaka. Ništa drugo mi ne pada na pamet.
Ili je vlasnik vozila nešto prećutao, nešto što što je nisam saznao a bilo je važno.
Recimo da je nekada davno zaboravio da ugasi neki potrošač i da je on "izmuzao" akumulator. Nakon toga ga je vlasnik samo malo dopunio. Ostatak je istorija. Međutim, znam da mi tako nešto moj poznanik ne bi prećutao. Mnogo sam mu akumulatora pre ovog popravio.
Mada sve su ovo samo pretpostavake.
Koje više nisu ni bitne.
Služio je malo više od godinu dana. Da je urađen test na početku  možda bi se nešto i otkrilo što ne valja.
Da je dopunjen pre ugradnje možda ne bi do svega ovog tako brzo došlo.
Ipak, ima tu i malo sreće. Moglo je sve to da se desi na nekom velikom minusu.
Još jedan lekcija naučena:
koliko god bio nov akumulator OBAVEZNO ga dopuniti pre prve ugradnje. Tih nekoliko sati na punjaču može da mu produži život nekoliko meseci.
Verovali ili ne, tako mu dođe.









уторак, 19. август 2014.

Nekada su akumulatori trajali 10 godina... Evo dokaza!!! (II)

U prilog dugotrajnosti DOBRO napravljenih akumulatora dodajem još jedan primer. Naime, pre nekih mesec dana mi je stigao na servis akumulator iz male Fieste. Vlasnik je došao sa preporukom da izvršim pregled akumulaora jer je kupio polovno vozilo i primetio je , IAKO JE LETO, da malo slabije okreće anlaser pri starovanju motora. Vozilo je 2003. godište i došlo je iz inostranstva.
U prilog dugovečnosti akumulatora dodajem još to, sem što je iz vozilo iz inostanstva (tamo se redovno vrše preventivni pregledi) i to što je u pitanju benzinski motor. Ko je razumeo-shvatiće.
Pri prvom testu akumulator je imao samo nekih 200 ampera startne struje. Ipak je to bilo dovoljno da pokrene motor. Razlozi za to su : mala kubikaža, benzinski motor, toplo vreme.
U svim ćelijama je bilo dovoljno elektrolita, vidi se da je redovno proveravano stanje. Međutim, sulfatizacija je svoje učinila. I još više godine starosti.
Akumulator je prvougradni, originalni Motorkraf. Firma koja snabdeva Ford.
Slika vredi više od stotinu reči...

Još jedan dokaz da je to zaista prvougradni akumulator je to što na nalepnici pored kapaciteta i startne struje piše i rezervni kapacitet (RC) koji je OBAVEZAN kod američkih akumulatora i iznosi 65 minuta.
Evo dokaza da je akumulator star 11 godina:
Na minus klemi je utisnuta nedelja prozvodnje (18) i godina (2003.)
Akumulator je vraćen na nekih 280 ampera startne struje. Vlasnik je svestan da je on odradio svoja dva i malo više radna veka i da ne sme, po mojoj preporuci, da čeka sa njim u motoru zimu.
Kupljeno je malo vremena i ušteđeno nešto novca.
Međutim, isto tako imam dokaz da takođe originalni Fordov akumulator je jedva sastavio dve i po godine. I otkazao.
Uskoro i te slike postavljam.

Nekada su akumulatori trajali 10 godina... Evo dokaza!!! (I)

I to je moguće da akumulator, u današnje vreme, traje 10 pa i više godina. Na to su uticali i utiču mnogi faktori. Ne bih da za sada ulazim u tu problematiku. Uskoro ću objaviti veliki tekst o tome šta zaista i šta stvarno uništava naše akumulatore. To će biti tekst kao što je onaj u kome sam razjasnio, jednom za svagda, da alternator na ler gasu ne može dovoljno da dopuni akumulator sa uključenim potrošačima. Dobro, postoje takvi alternatori ali se oni ne nalaze u našim vozilima. To su vozila sa recimo start-stop sistemom ili mikro hibrid vozila. Kod takvih kola je zajedno, u jednom kućištu, napravljen alternator i anlaser. O tome takođe uskoro.
Nekada davno (iza sedam gora i sedam mora...) su postojali samo takozvani antomonski (Sb) akumulatori. Oni su mnogo trošili vodu jer je takav tip akumulatora bio. Bili su veoma dugovečni. Još uvek se takvi koriste u kritičnim napajanjima (telefonske centrale, vojni objekti, nuklearne elektrane...) i traju 15-20 godina. Onda su bili hibridi akumulatori. To je bio PAMETAN potez. Dodali su kalcijum u negativnu ploču a u pozitivnoj je ostao antimon. Mnogostruko je smanjena potrošnja vode i samopražnejnje (antimonski akumulatori su imali veliko samopražnjenje do 10% u odnosu na današnje koji imaju 5% ili AGM akumulatore koji imaju samo 3%). Onda su napravili loš potez pa su i u pozitivnu ploču ubacili kalcijum. Potrošnja vode je svedena na minimum. Ali se onda dogodilo nešto što NIKAD nije postojalo kod antimonskih akumulatora.
Dolazilo je do IZNENADNOG OTKAZA AKUMULATORA, BEZ IKAKVOG RAZLOGA ILI NAJAVE. Mnogi su to gorko iskustvo imali. Naveče bi ugasili auto, ujutro bi akumulator bio potpuno mrtav. Nisu imali odgovora na tako nešto. Svi majstori su uglas govorili "kratak spoj u ćeliji". Tako je uvek kad se ne zna uzrok kvara akumulatora. Taj efekat se naziva "antomon free".
Međutim, istina je DALEKO od toga da je u pitanju kratak spoj u nekoj ćeliji. I mnogo komlikovanija. Šta je to što uzrokuje iznenadni otkaz današnjih akumulatora i da li se to može sprečiti i popraviti objasniću u najskorije vreme, u okviru teksta šta zaista uništava akumulatore.
Da se vratim onome sa čim sam počeo.
Današnji, savremeni kalcijumski, akumulatori NE MOGU da traju 10 godina. Razlog je prost: mnogo elektronike u automobilu. Plus neodržavanje.
Uvek to preventivno neodržavanje. To uvek i uvek nedostaje.
Ovde je video koji dokazuje da hibridni akumulatori su bili dugotrajniji od kalcijumskih. I ne samo to.


Čovek kaže doslovce "da se mora održavati akumulator".I da ako se ne koristi držati ga "na umerenoj temperaturi". Ne pored radijatora, parnog kotla u podrumu ili kreka veso peći!!!
Znam da mnogi imaju podeljena mišljenja oko kvaliteta somborskih akumulatora. Neću da zalazim u to, ni u kom slučaju, moj stav je jasan da nikog niti kudim niti hvalim. Samo dajem argumentovane dokaze pa ko hoće neka prihvati. Ali , vidi se da je u pitanju akumulator koji je pravljen (verovatno) dok je još uvek bila korištena hibridna Sb/Ca tehnologija. Tu ne igra ulogu koji je proizvođač napravio akumulator.
Već odnos prema istom.

петак, 8. август 2014.

Kako utiče topla i hladna klima na akumulator (za one što kažu da zimi stradaju akumulatori)

Ja vać pisah o tome (dobri stari aorist). Naravno nije na odmet da ponovim a još jednom i razuverim one koji misle da zima uništava akumulator. Ili kako već da kažem, da akumulator otkaže kad je debeo minus.
Hteli mi to da priznamo ili ne, zima stiže. Kakva će biti...
Pa videćemo.
Nisam video još uvek da indijanci skupljaju drva...
Elem, Bonda, Marlbora...
Slika kaže više od hiljadu reči.
Dakle, reč je o ispitivanju akumulatora u Americi. Što mislim da je totalno nebitno jer je i tamo i ovde isti minus, ista hladnoća. Samo, tamo kod njih se prave posebni akumulatori za veoma hladne regione. A to kod nas nema. Još uvek...
Može se videti da je razlika u životnom veku akumulatora između ekstremne hladnoće i ekstremne toplote dupla u korist npr. Aljaske. 30 meseci naspram 61 meseca.
Iznenađujuće?!
NIKAD!!!
Pa i hrana se drži na hladnom. Tako je i sa  akumulatorima. Mnogo puta sam napisao da je toplota možda i najveći ubica SVAKOG akumulatora. Bez obzira da li je on olovni, litijumski, ili nikl-kadmijum.
Toplota veoma ubrzava sulfatizaciju (za 10 stepeni više od normalne temperature sulfatizacija je duplo brža!), takođe i korozija pozitivne rešetke (kažu da je sulfatizacija prvi uzročnik otkaza akumulatora, a ja mislim da je to korozija, sulfatizovan akumulator se može donekle povratiti, a onaj sa korozijom ne može ni u ludilu!). Dalje, toplo vreme dovodi do isparavanja vode iz svih ćelija, što može biti veoma opasno ako se ne vodi računa o održavanju. To i nije toliki problem kod klasičnih akumulatora ali jeste kod onih bez mogućnosti dolivanja i proveravanja elektrolita. O problemima sa toplotom kod AGM akumulatora ne smem ni da mislim. Kod njih je VEOMA OPASNA boljka poznata kao " thermal runaway". U ekstremnim slučajevima dolazi do eksplozije akumulatora. Thermal runaway je začarani krug, kako se akumulator sve više greje povlači veću struju, kako povlači veću struju tako se još više greje... I eto velike opasnosti. To je već druga tema.
A šta hladnoća radi akumulatoru?
NIŠTA!
U suštini, samo ga umrtvi. Naravno, onaj akumulator koji je loš, nema snage da pokrene motor. Ja sam to davno rekao da loši akumulatori tek na hladnoći pokažu pravo stanje. A onaj koji je stvarno dobar neće izdati vlasnika ni na -20 stepeni. Dobro, upaliće teže, možda ne iz prvog puta ali će upaliti.
Može da se vidi da hladnoća ne šteti ni u kom pogledu. Samo je bitno da akumulator na takvim hladnoćama bude uvek napunjen. Ne samo iz razloga da se može pokrenuti motor već zato što i poluprazan akumulator može da zamrzne jer je koncentacija elektrolita mala. Onda može da dođe do pucanja kućišta... Svašta sam video za sve ove godine.
Zašto akumulatori gube snagu na hladnoći? Nema tu nikakve filozofije. Elektrolit je gušći, joni se u njemu teže kreću. Zato su alternatori temperaturno kompenzovani (pisao već), sa padom temperature diže se napon punjenja.
 Ugrubo, sa svakim stepenom pada temperature, počev od 27 stepeni, snaga pada za 1%. Sve ostalo se lako izračuna.
Evo odlične ilustracije o potrebnoj snazi za startovanje motora i snazi koju može dati akumulator:

Na plusu je sve u redu. A na -22 stepena akumulator ima smao 40% snage dok motor za startovanje traži čak i više od duplo od normalne struje!!! Čisto ludilo!!!
Zato ja kažem da su dve najbitnije stvari u toku zime na kolima: dobre gume (glavu čuvaju, LIČNO se uverio) i dobar akumulator. Ovo za dizel vozila i ne bi trebalo napominjati. Dobar akumulator.
Zima ne šteti akumulatoru, bar ne u onom obliku kao toplota.
Koliko puta sam čuo da je neko rekao "izvadio sam akumulator iz kola i stavio ga na toplo, pored radijatora". Pa bolje da si ga stavio na terasu na 0 stepeni nego što ćeš ga držati mesec dana pored radijatora.
Sad je dosta.

Šta kaže velika "Mazda" o održavanju akumulatora

"Nije potrebno nikakvo održavanje" stalno čujem kako od trgovaca tako i od ljudi koji to ne bi smeli da govore. Naravno, akumulatora. Nije potrebno održavanje.
Dobro.
Evo ovako. Tekst je preuzet sa zvaničnog sajta Mazde: http://www.mazda-rs.com
 .......................
Prazan ili neispravan akumulator najčešći je razlog kvara - ispravan akumulator stoga bi trebao biti prioritet.

Originalni akumulatori zadovoljavaju stroge standarde kvaliteta i sigurnosti te su izuzetno pouzdani. Čak i tokom zime kada akumulatori pate zbog niskih temperatura i vlage, originalan akumulator pokrenuće motor iz prvog pokušaja.

Kupovina akumulatora

Iako su jeftiniji akumulatori primamljivi, na kraju vas mogu tokom veka trajanja automobila koštati više jer ih češće morate menjati. Vaš Mazda partner ponudiće vam originalan akumulator koji je izrađen upravo za vaš model i motor. Osim toga, za vas će reciklirati vaše stare akumulatore. Ako je u vašu Mazdu ugrađen novi akumulator, on dolazi s trogodišnjom garancijom.

Produžite vek trajanja akumulatora


  • Akumulator održavajte suvim i čistim.
  • Nakon zaustavljanja automobila, isključite prednja svetla, radio, grejanje i klima uređaj.
  • Ako imate akumulator koji zahteva minimalno održavanje (s otvorima na vrhu), povremeno ga napunite destiliranom vodom. Budite oprezni i koristite zaštitu za oči i rukavice prilikom rada na akumulatoru.

  • Ako ne možete pokrenuti automobil, nazovite Mazda Europe Service centar. Pružićemo vam podršku i organizovati sve potrebno.
 ................................
Kome ćete da verujete? "Stručnjacima" ili velikoj "Mazdi"? Mislim da je pitanje iluzorno. Čak i tako veliki proizvođač doslovno kaže "Ako imate akumulator koji zahteva minimalno održavanje"...
Znači, ima održavanje. Minimalno. Samo bih ja još dodao da samo sipanje vode u loš akumulator (ako dugo nije dopunjavan već je stajao u vozilu 2-3 godine) je nedovoljno. Tako će se razblažiti i ono malo kiseline u akumulatoru. Ali je savet više nego na mestu! PRAVILO je da se voda dodaje tek pošto se potpuno napuni akumulator. Ima izuzetak (već pisao davno) da se dolije pre punjenja ako slučajno nedostaje elektrolita, ako su ploče suve. To naravno ni slučajno nije dobro jer tako dolazi do oksidacije ploča, povećava se unutrašnji otpor, dolazi do grejanja akumulatora. Tada se dolije voda SAMO koliko je potrebno da se pokriju ploče, napuni se akumulator pa tek onda se ponovo dolije ako zatreba. Ovo zbog toga što ako se pretera u početku sa vodom, tokom punjenja se diže nivo elektrolita i može doći do izlivanja elektrolita!!!
Što kaže ona naša reklama, birajte : "stručnjaci" ili Mazda.
Izbor je vaš.
P.S. Ni u kom slučaju ne reklamiram proizvođača automobila "Mazda" niti mi je to bila namera u bilo kom pogledu. Kao što ne reklamiram ni jednog proizvođača akumulatora. To je moja politika i tako će i dalje da ostane. Ali je tekst više nego dobar i poučan da se pokaže da se moraju odražavati akumulatori kao i svaki drugi deo na automobilu. Tako nešto ,čini mi se, nisam sreo ni na jednom drugom zvaničnom sajtu nekog drugog proizvođača automobila.
...............................................
Prosečan vek automobilskog akumulatora je 3-5 godina (ovo 5 je malo nategnuto), ali varijable kao što su klima (tamo gde je klima hladnija akumulatori su dugotrajniji bar za 30-50%), kratke gradske relacije, zagušenja u saobraćaju, povećan broj električnih i elektronskih potrošača... Sve to negativno utiče na radni vek akumulatora. Procenjuje se da gotovo svaki peti automobil na putu ima velike šanse za skori otkaz akumulatora. Svi ovi faktori ukazuju da bi se redovno morao (trebalo) testirati akumulator, da bi se sprečila neugodna iznenađenja.

Kako muka natera čoveka da nauči svašta nešto ili drugi deo teksta "Evo, zbog ovog sam počeo da pišem ovaj blog. I nastaviću..."

Ova ŽENSKA osoba je naučila o akumulatoru i alternatoru više nego neki muškarci za ceo svoj život. Ovo je drugi deo pisma koje mi je uputila, a koje ja ponovo prenosim u obliku kompletnog posta jer će tako više ljudi da pročita. Ona je stvari oko alternatora i naročito akumulatora naučila na mnogo teži način.
Ali je ZAUVEK NAUČILA.
To je ono o čemu sam pisao poslednjih dana. Ona je HTELA DA NAUČI (pozvati se na moj prethodni post o savetu "majstora").
Nek ovo njeno pismo bude svima na nauk.
Naravno, ko to želi.
Jer će uvek biti ljudi sa razmišljanjem "ma neće meni baš sad da otkaže nešto na kolima".
Hoće, sigurno.
Takvi su skoro svaki dan kod mene.
................................................
Poštovani Mišo,
Zahvaljujem Vam se na odgovoru, na znanju koje s nama delite i na pametnim i stručnim savetima koje nam dajete. Dok sam čitala vaše postove i odgovore čitaocima, puno sam toga naučila, ili bar razumela osnovno: šta treba činiti za dugovečniji akumulator i kada se obratiti majstoru. Nisam na Vaš blog stigla kao profesionalac, ali sam i ja, ovakva neznalica, našla na Vašim stranicama mnogo toga korisnog, i zato sam Vam zahvalna.

Moja priča s akumulatorom je počela prošle nedelje, kada sam vozila (kratke relacije, naravno) po onim pljuskovima po gradu Beogradu. Rade svetla, rade brisači, ventilator odmagljuje stakla, grejač za zadnje stakla uključen... Vozim ladu 112, 1600 kubika, benzinac. Pri gradskim vožnjama ona često uključuje vazdušno hladjenje motora ventilatorom, tako da mora da je i to bilo povremeno u pogonu. Još sam u vožnji primetila da se svetlo na komandnoj tabli lagano prigušuje, zadnji brisač više neće da mrdne (jer sam ga povremeno uključivala da vidim nešto u retrovizoru). Prođe mi kroz glavu kako moram da dopunim akumulator, nešto ne valja! I u tome, na nekom semaforu, motor se ugasi. Više ni da vergla, samo škljoca. A kiša pljušti, ljudi trube, gužva, nervoza kišnog radnog dana u sred saobraćajnog špica.
Moj komšija za 15 minuta kolima dodje do mesta gde sam sklonila svoj autom (par km od naše zgrade), pita me šta ćemo, a ja, onako iznervirana, jer ladu tu ne mogu da ostavim preko noći dok se akumulator puni, odneće je pauk, rešim da me vozi do najbliže prodavnice akumulatora i tu kupim neki najjeftiniji, "Monbat", kažu bugarski :). Znala sam već tada da nešto tu nije u redu s elektrikom, ali mi nećak iz Kanade došao posle 5 godina da vidi rodbinu, trebaju mi kola da ga pokupim, odvezem, da mu budem na usluzi. Jedina od rodbine imam kola. I zato mi taj kvar izleti iz glave. A posle 3 dana slična stvar, jedino se ovaj "ganc" novi nije skroz ispraznio, već je odbio da pokrene motor parkiranog auta. Svetla i brava su radili normalno. Tako ja ostavim preko noći svoj prvobitni "somborac" na punjenje na starom, od pokojnog oca nasledjenom "Einhell" punjaču od 3 ampera (na kojem se ništa ne vidi osim amperaže i prekidača na 12V ili 6V), i sutradan taksijem odem do parkirane lade da ga namestim. Kola upale!
Onaj bugarski sam odmah stavila na punjenje, poučena od Vas da ne valja prazan akumulator tako praznog držati duže vreme. (Znam da ništa ne znam: koliko je bio isprađnjen, koliko sati ga je valjalo puniti, nemam voltmetar ni ampermetar, ništa nemam, sve je bilo odoka, ali se moralo tako, da se spase od stajanja. Savetujte, molim, šta bi dalje valjalo :)). I zakažem pregled u ovlašćenom lada servisu. Tamo su utvrdili da alternator radi na oko 11V napona, pa su promenili diodnu ploču (crkla jedna od tri diode) i regler. Sve skupa oko 60 evra, koliko i nov akumulator.
Na test-merenju posle zamene, gledala svojim očima, alternator je radio pod naponom od 14,08V. Nadam se da je to dovoljno da podmiruje sve potrebe elektrike u autu, a ja ću na par meseci dopunjavati akumulator ako nastavim da kola vozim ovim pali-gasi režimom, što sumnjam da će se promeniti osim da krenem u duža pešačenja po gradu :)

Ovaj Monbat akumulator (12V, 55Ah, 480A, levo +) imate pravo, trebalo bi prodati, jer shvatam da nije lako održavati akumulator. Da tako stoji mesecima, biće gotov brzo. Koštao je 5.850 dinara, ima garanciju 2 godine, počev od 31. jula ove godine. Mislite li da bi ga neko kupio za 5 hiljada? Da makar malo izvučem ove troškove. Što pre, to bolje, jer garancija teče. Zadržala bih svoj Black Horse, jer ovaj novi kao da ima malo širu osnovu, pa ne mogu dobro da ga učvrstim, bolje leži "somborac", kao da su Rusi za njega projektovali podlogu. Ako znate nekog ko bi ga kupio, molim Vas da mi javite, isporuka na kuću :). A možda da ga Vi prethodno proverite? Da ne bude rog u vreći.

Želim Vam svega dobrog, i u životu a i na blogu, i molim Vas da nastavite. Stvarno uživam u Vašim člancima i pisanju: interesantno je, vrlo pismeno i iznad svega poučno.

Srdačno,
Zorica Maksimović
................................
Pametnom dosta.
I previše.

среда, 6. август 2014.

Savet "majstora"

Neki put se stvarno zapitam ko sve nosi zvanje majstora i ko sve poseduje servis. Što je još gore u celoj priči, to su dugogodišnji majstori koji zapošljavaju po nekoliko radnika i imaju uvek pun servis raznih vozila.
Ponovo moram da citiram mog druga Stevu i njegovu izreku : "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).
Ovih dana je moj rođak otišao na odmor i hteo je da proveri kola pre polaska na put. Odlično!!! Ispravno razmišljanje, tako će manje da boli glava tokom vožnje. Oterao je kola kod auto električara da izvrši pregled električnih uređaja i da eventualno otkloni neki kvar koji bi napravio možda problem tokom puta i pokvario odmor. Zašto nije došao kod mene, to ni meni nije jasno. Možda se povodio izrekom: sa svojima samo jedi i pij i nemoj nikakvog posla da imaš.
Na kraju će se ispostaviti da mu razmišljanje nije nikako bilo dobro. Šta više, to će možda saznati na teži način. Verujem da ipak neće biti tako.
Dakle, auto je bio na pregledu i "majstor" mu je rekao otprilike ovako: (razgovor sam čuo iz druge ruke, osoba koja mi je prenela nije tehnički neinformisana i zna šta znače stručni izrazi) " Akumulator ti je MALO LOŠIJI (šta je to lošiji, startna struja, oštećene ploče, sulfatizovan?), ja sam ga FORMATIRAO (verovatno FORMIRAO, mada šta znači to "formiranje", jer se to radi samo jednom i to u fabrici na kraju proizvodnog procesa). I sada šlag na tortu: " Zato ti auto pali svaki dan da bi dopunio akumulator jer nije dobro ako duže stoji".
Nije problem u celoj ovoj priči, u ovih nekoliko saveta što je dobio moj rođak, što su ti saveti potpuno besmisleni i samo štetni jer će bespotrebno potrošiti gorivo na rad motora u mestu.
PROBLEM TIH I SLIČNIH MAJSTORA ŠTO NE ŽELE ILI NEĆE DA SE POTRUDE DA PRODUBE SVOJE ZNANJE I DA POGLEDAJU GDE JE OTIŠLA TEHNOLOGIJA U POSLEDENJIH 20 GODINA. ŠTO SU OSTALI ZAGLAVLJENI U VREMENU, ŠTO  IH JE VREME PREGAZILO, NJIHOVO ZNANJE I NJIHOVA UVERENJA. ŠTO BEZUSLOVNO VERUJU U ŠIROKO RASPROSTRANJENE MITOVE I ZABLUDE KOJE SU NAUČILI DOK SU BILI ŠEGRTI KOD NEKOG MAJSTORA KOJI JE UČIO AUTO ELEKTRIKU NA FIĆI ILI BUBI. ŠTO I DALJE SAVETUJU NAIVAN I NEUK NAROD POGREŠNIM INFORMACIJAMA I TIME IH DOVODE U ZABLUDU I TIME DOPRINOSE SAMO NJIHOVOJ ŠTETI.
To je njihov problem.
Što je crnje i gore tako će i dalje da bude. Ko zna još koliko.Sva sreća, ima nas koji se borimo kao Don Kihot (Stevo, tu li si?). Samo, slaba je ta borba protiv vetrenjača.
Navešću jedan primer, koji sam našao na internetu pre nekoliko godina, kada je veliki stručnjak za elektroniku Dr. Bora Jagodić pokušavao isto ovo da uradi što i ja sada. Da razbije decenijske predrasude u glavama ljudi.
Sad, biće malo nerazumljivo jer je u pitanju "suva" elektronika, ali je bitna "poanta" (što reče veliki Boro Prikaza, ne pomenuh ga odavno, neka mi oprosti!). Naime, na jednom forumu se povela velika stručna rasprava oko audio pojačala. Kod pojačala postoji karakteristika koja se zove "damping faktor". To je odnos izmađu izlaznog otpora pojačala i impendanse zvučnika (ono da li je zvučnik 4 ili 8 oma). Taj neimanovan broj trebalo bi da bude što veći jer to je jedna od bitnih karakteristika pojačala i njegovog kvaliteta. Tu su tranzistorska pojačala neprikosnoveno bolja od lampaških. I na kraju priče Bora Jagodić postavi pitanje na koje niko nije mogao da odgovori! Rekao je otprilike ovako i zauvek završio raspravu: " Pa da li to znači da lampaška pojačala, koja imaju skoro ništavan damping faktor uopšte ne valjaju??!! Da li to znači da ona loše daju zvuk! Ne, naprotiv, lampašaka pojačala imaju zvuk kakav tranzistorska nikad neće imati! Pa dokle više da robujemo zabludama i raznim mitovima koji kruže po narodu a da nemaju nikakvu realnu osnovu???!!!"
Reče Dr. Bora Jagodić.
Nije taj majstor (svi ga znaju u mom gradu,verovatno je i najpoznatiji, nema ih mnogo) hteo ništa loše. Daleko bilo!!! Međutim, kao i stotinama pre mog rođaka je rekao nešto što nije tačno. Ja se pokidah u posledenje vreme da pokažem i dokažem da auto ne leru, pa još ako su uključeni neki potrošači, može samo da ISPRAZNI akumulator, a nikako da ga dopuni. Pa zar nije dovoljan put od recimo nekih 600-700 Km do odredišta da dopuni propisno akumulator. Jeste! Sasvim dovoljan. Pa što bi mu trebalo onda da troši gorivo u mestu i da kobajagi dopunjava akumulator? Možda je trebalo da mu predloži ako je akumulator baš tako loš (u šta čisto sumnjam jer je još uvek toplo a i u pitanju je mali benzinac što može da upali na akumulator od skutera), da ponese bilo kakav punjač i da pre polaska nazad samo malo dopuni akumulator i da ga ne boli galav da li će ga izdati u putu. A tokom tog dugačkog puta alternator bi uradio svoj posao, sasvim dovoljno bi dopunjavao na nekih 14,1-14,2V i sve bi bilo u redu. Ali, ko će se setiti tog saveta?
"Muka je naučiti, dve su muke odučiti". Tako je i u ovom primeru. 
Sutra će se tom "majstoru" pojaviti u servisu neko vozilo sa start-stop sistemom rada motora.
Koji će savet njemu dati?




уторак, 5. август 2014.

Šta sve pratim na Tviteru...i ko mene prati...

Da bih koliko-toliko bio u toku šta se sve događa u tehnologiji akumulatora i baterija (nemoguće je sve pratiti jer to zahteva mnogo vremena i sedenja za kompjuterom), već nekoliko godina pratim nekoliko najvećih proizvođača raznih akumulatora. Ogroman je to broj tvitova a još više informacija ali ipak pokašavam da pratim šta se sve zbiva u oblasti akumulatora. Ne prođe dan a da se nešto novo ne pojavi ili objavi. Iskreno govoreći, još uvek nije postignut "svemirski" proboj u oblasti tehnologije akumulatora. Međutim, mnogo naučnika radi na tome, uspeh je zagarantovan.
Ja pratim:
http://www.batteryuniversity.com/ (naveći i najbolji sajt na kugli zemaljskoj za sve vrste akumulatora i baterija)
http://www.cadex.com/en (verovatno prave najbolje uređaje za testiranje svih vrsta akumulatora)
http://www.batteriesevent.com/
http://www.kingwellbattery.com/ (kineske, ali DOBRE litijumske baterije)
http://www.energizer.com/Pages/default.aspx
http://www.alabc.org/ (najveći svetski konzorcijum za poboljšanje rada i testiranje olovnih akumulatora)
http://www.batteryalliance.com/ (udruženje sa preko 400 proizvođača baterija i akumulatora)
http://www.northstarbattery.com/northstar/start/index.php
http://batterywarehouseva.com/ (mala ali veoma uspešna porodična frima za prodaju i servis akumulatora)
http://www.systems-sunlight.com/ (svetski poznata grčka frima za stacionarne akumulatore, proizvode akumulatorska napajanja i za podmornice)
http://www.bblbatteries.co.uk/
http://accu.startpagina.nl/ (velika holandska firma za prodaju svih vrsta akumulatora i solarnih panela)
http://www.a123systems.com/ (jedna od najvećih frimi za proizvodnju litijumskih akumulatora, bankrotirali su, ali su otkupljeni od jedne druge firme)
http://www.trojanbattery.com/ (najveći i najbolji proizvođač stacionarnih akumulatora)
http://www.powerstridebattery.com/ (veliki lanac prodavnica za sve moguće akumulatora)
http://www.batterymart.com/ (kod ovih je nemoguće ne naći neki akumulator ili bateriju)
http://www.microtex.in/ (najveći indijski proizvođač VRLA akumulatora za sve namene)
http://www.batterypoweronline.com/ (od njih dva puta mesečno dobijam časopis sa najnovijim tehničkim dostignućima na polju akumulatora)
http://thebatteryclinic.co.nz/ (velika novozelandska frima za regeneraciju reparaciju i desulfatizaciju akumulatora. Čak rade i reperaciju akumulatora od hibridnih vozila. Daleko, tako daleko...)
http://www.odysseybattery.com/ (Ono što je Varta u Evropi to je "Odysseybattery" u Americi. Samo jedno 43 puta bolje)
http://usbattery.com/
http://www.batterypoweronline.com/conferences/ (od njih dobijam informacije gde se sve održavaju skupovi u vezi svih vrsta akumulatora)
Pratim još dosta toga ali su većinom proizvođči "suve elektronike" i uređaja za testiranje.
A ovi mene prate:

http://www.heterbattery.com/
http://www.batteryuniversity.com/
http://www.batteriesevent.com/
http://www.cadex.com/en
 http://plugvolt.com/
 http://www.kingwellbattery.com/
 http://www.sunrep.com/ (na ove sam posebno ponosan)
http://www.northstarbattery.com/northstar/start/index.php
http://batterywarehouseva.com/
http://www.systems-sunlight.com/
 http://thebatteryclinic.co.nz/
 http://www.bblbatteries.co.uk/
...
Ko hoće da bude u toku mora da prati tehnologiju.
Jer je u današnje vreme neznanje stvar ličnog izbora.







Evo, zbog ovog sam počeo da pišem ovaj blog. I nastaviću...

Da. Kažu da je najveća nesreća u životu jednog čoveka kada radi ceo svoj vek posao koji ne voli. Ja nisam od tih. Sad, da li radim baš ono što mi se sviđa, to je za diskusiju. Ali, ne žalim se. Mada mnogi ljudi sasvim slučajno pronađu svoju zanimaciju a kasnije i profesiju u nečem o čemu ni u najvećim snovima nisu mogli da zamisle.
U 99 % slučajeva tačno znam ko čita ovaj blog. A i isto tako i znam zbog čega. Retko ko potraži neku dodatnu informaciju da produbi svoj znanje. Naravno, to je normalno, jer koga zanimaju akumulatori? I zbog čega bi to nekome trabalo?
Međutim, današnja poruka mi je "pokvarila koncepciju". U svakom pogledu. Bio sam malo zatečen ali i , malo je reći, zadovoljan posle čitanja poruke ženske osobe koja ima problem sa akumulatorom i pokušava na bilo koji način da ga reši, da sazna šta joj se to događa sa vozilom, zašto ne radi kako bi trebalo...
Ako je sve ovo što pišem već nekih godinu i po dana donelo nekom korist i smanjilo muke, moje je zadovoljstvo veće. Posle pisma osobe koja je pokušala da reši problem čitajući moj blog znam da je sve ovo što radim dobro i korisno.
Već sam i ranije, nekoliko puta, prenosio pisma ljudi kao kompletan post jer smatram da mnogo više ljudi čita ovaj blog samo kao moje postove i pisanja, međutim i to sam nekoliko puta napomenuo, u mojim odgovorima na razna pitanja se krije neki put više informacija. Prenosim Zoričino pismo u integralnoj verziji, bez ijedne dodate ili oduzete reči (pismo je ostavljeno kao komentar na moj post o pražnjenju akumulatora u stanju kada vozilo dugo ne radi):
.........

E, postovani Miso, da sam sve ovo znala ranije: Vas blog i sve sto ste na njemu dosad napisali!
Citam Vas blog i u sebi Vam aplaudiram, jer je malo takvih ljudi: imaju znanje, ali ga stalno upotpunjuju, sire, eksperimentisu, misle, uce, pa jos sve to sa drugima podele! Zasto? Pa iz ciste ljubavi ka znanju. I ljudima, da se ne varamo.
Jer cak i oni koji to rade po vokaciji: profesori, predavaci, mentori, tesko da spadaju u takve ljude - oni retko daju priloge u Wikipediji, a ovaj Vas blog mu dodje ko neka srpska Wikipedia na temu akumulatora.
Citam Vas blog od 2 ujutro, dok mi se puni akumulator jos u garanicji, jer me sinoc izdade (lep je taj aorist) jedan jos noviji koji sam kupila pre 3 dana, kad je ovaj sto ga sad punim crkao. Konacno sam shvatila sam da ovako nezaposlena ne mogu da kupujem akumulatore svakih par dana, pa sam resila da nesto naucim o njima i ustedim koji dinar :)
Jedino instrumente nemam, pa cu morati da potrazim dobrog elektricara, koji ih ima i zna, koji ce umeti da ocita sve te vrednosti koje pominjete i da mi kaze ili popravi sta treba. Imate li nekog za preporuku?
A Vama kapa dole za sve sto ovde pisete! Sad mi je, kao prosecnoj "korisnici" kola (jer o njihovom odrzavanju jako malo znam), puno toga jasnije. Sad bar znam kako mucim svoj akumulator ovim kratkim gradskim voznjama: parkiraj, idi do radnje, opet kreni, vozi kilometar do sledece, opet parkiraj, svrati do pijace...Po 4-5 startovanja na nepunih 10 kilometara u toku par sati. I tako skoro svaki dan. Verujem da ovaj ""serijski" kvar ipak nije samo do za akumulator ubitacnog rezima voznje, mozda negde i u mirovanu curi struja i da moram do majstora, ali konacno kapiram da povremeno dopunjavanje tzv. punog akumulatora (i kad pali) nije zaludan posao. I da sam to morala da uradim i sa ovim najnovijim, od pre tri dana, jer nisam ni pitala koliko je stajao na polici. A sad imam dva! Pa cu ih oba pravilno odrzavati i nema da ostanem na parkingu ili cesti :) Hvala Vam za sve.
Zorica 

.........

Šta reći posle ovoga pisanja? "Učini dobro delo pa pola baci u vodu", kaže naša izreka. Neka tako i bude. Želim da ljudi shvate da je održavanje akumulatora, kao i SVIH DRUGIH delova u vozilu, sastavni deo vožnje.Često se susrećem sa ljudima koji znaju samo o vozilu da li u njega ide benzin ili dizel!? Dobro, to su ekstremni slučajevi. Ili, "jedan" je pre par godina na moje pitanje koja kola vozi (morao sam to da pitam jer sam morao da izađem na teren po debelom minusu i nisam znao koji akumulator da ponesem zbog startovanja njegovog auta pošto nije hteo da zavergla, a morao je hitno na put u inostranstvo) dobio suvisli odgovor "Ford". Na moje ponovno pitanje "koji Ford" (mislio sam na vrstu goriva i kubikažu), dobio sam ponovo isti odgovor "pa Ford". Ne moraju ljudi , i ne bi trebalo da se čačkaju u nešto što ne znaju, ali bi MORALI DA PRAKTIKUJU PREVENTIVNO ODRŽAVANJE. Jer takvo održavanje garantuje mirnu i bezbednu vožnju bez razmišljanja o otkazu nekog vitalnog dela na automobilu.
Međutim...
VEĆINA (čast izuzecima) ljudi tera vozilo dok se nešto ne raspadne, otkine, pocepa, zapali, raspadne, pukne... (dodati po želji). Preventivno održavanje je jeftinije, i po novčanik i po zdravlje, nego popravka nekog dela na kolima kada se "dotera cara do duvara". O preventivnom održavanju planiram uskoro da napišem tekst. "Bolje sprečiti nego lečiti".
A sad odgovor Zorici...
Koliko sam mogao da razumem, u pitanju su dva akumulatora koji su kupljeni za kratko vreme. Zašto tako? Čim ste videli da je jedan za veoma kratko vreme stradao trebalo je otići kod auto električara. On bi dao konstataciju da li je u pitanju greška u instalaciji automobila (nešto vuče struju, neka parazitna struja, fantomski potrošač...) ili je akumulator bio sa fabričkom greškom? Akumulatori nisu uopšte jeftini. To je skupa "igranka" što davno reče jedan moj dobar poznanik.
To je moja preporuka. Otići kod auto električara i neka on vidi šta to ne valja. Pa to je posao "boza"! Ne znam odakle ste, ako je neka blizina oko mog grada, dođite i rešićemo problem. To je mnogo jeftinije nego kupovina akumulatora. Vi ste kupovinom dva nova akumulatora samo za kratko rešili posledicu ali je uzrok ostao. To nije dobro. Nikako.
Pošto sada imate dva nova akumulatora, predlažem, a vaša je odluka, da jedan prodate jer nije dobro da akumulator stoji. To ste već naučili iz čitanja mog bloga. Može da stoji ali je potrebno stalno dopunjavanje. A to iziskuje obavezu. Akumulator se kupuje onda kad zatreba a još bolje malo pre toga. Svako kupovanje akumulatora po sistemu "nek' stoji zlu ne trebalo" je čisto bacanje novca. On se polako prazni, stvaraju se kristali olovo sulfata i posle nekoliko meseci taj više nije za upotrebu. Naravno, takva reklamacija se ne uvažava. Sasvim ispravno od strane proizvođača.
Drago mi je da ste razmeli suštinu povremenog dopunjavanja akumulatora, naročito zato što često imate kratke gradske vožnje. Te kratke gradske vožnje, naročito zimi, ubijaju mnogo više od akumulatora. Tu je akumulator jedna od jeftiniih stvari koja se uništava. Tokom tih kratkih zimskih relacija stvara se kondenzat vode u karteru motora pošto motor ne stigne da se redovno zagraje. Ta voda se meša sa izduvnim gasovima u kojima se nalaze sumporni oksidi (kojih je naše gorivo puno!). Kombinacija voda+sumpor oksid daje ništa drugo nego akumulatorsku kiselinu-sumpornu kiselinu!!! A zna se šta se dešava kad se kiselina prospe po nekom metalu. Sad može lako da se zamisli šta se sve zbiva u cilindrima motora, sa klipovima, ventilima, njihovim vođicama, na tim kratkim zimskim relacijama. Zato je pogrešno i duboko uvreženo mišljenje kod ljudi da se motorno ulje menja na 5000 ili 10000 Km (zasvno od vrste ulja). NE!!! Ulje se menja na osnovu tipa i vrste vožnje a ne na osnovu kilometraže. Ulje koje je prošlo samo 3000 Km u gradskoj vožnji sigurno ima lošije hemijske i mehaničke karakteristike od ulja koje je prešlo 5000 Km u vozilu koje je voženo samo na otvorenom putu. Znam da je to ljudima teško razumljivo ali je istinito. Svega ima samo nema "zimskih čarolija". To sve, samo mnogo bolje, oko kondenzata i uloge motornog ulja u svemu tome, može da objasni doktor za motorna ulja i maziva, moj drug Steva. To je njego sektor.
Ja toliko mogu da pomognem sa ove distance. Tu sam za svaku drugu praktičnu vrstu pomoći ako je u mojoj mogućnosti. I naravno, znanju.

недеља, 3. август 2014.

Akumulator je ispražnjen...Da li je za to kriva struja u "key off" režimu?

Poslednjih godina je bilo urađeno istraživanje od strane "http://batterycouncil.org" sa ciljem da se utvrdi zašto se skraćuje vreme koje dovodi do prevremenog otkaza automobilskih akumulatora. Taj procenat se povećao sa 30 na 39% u poslednjih pet godina. Primarni razlog relativno kratkog veka olovnih akumulatora u savremenim vozilima nije ništa drugo nego ubrzano trošenje ploča. Prostije, aktivni materijal na njima (olovo dioksid na pozitivnoj i čisto olovo na negativnoj ploči) se ubzano "jede". Narodski rečeno.
Izveštaj ne daje druge razloge ubrzanog trošenja ploča sem toga da su mnogostruko povećani zahtevi za snabdevanje strujom raznih električnih i elektronskih potrošača. I da to izaziva dodatni "stres" za današnje akumulatore.
Da li je jedan od razloga i taj kad se kola duže vreme ne koriste, kada se ostave sa svim isključenim potrošačima ("key off " režim)?
Da!!!
Još kako!!!
Sasvim je uobičajeno kada se vozilo ne koristi duže vreme, da i perfektan, nov akumulator bude praktično neupotrebljiv. To je "klasika" slučaj sa vozilima na auto placevima.Tu "školu" sam odavno izučio. Ali izgleda da neki nisu još.
A stvari stoje upravo ovako...
Kada se izvuče ključ iz brave i izađe iz vozila, razni potrošači (u zavisnosti od vrste i modela vozila) nastavljaju da troše energiju iz akumulatora. Da stvar bude još gora, za buduća vozila se planira još više potrošača. Kao što se planira uvođenje novog 0W-10 ulja do kraja decenije ("malo gušće od vode") pošto Šel već duže vreme testira baš njega. Ulje 0W-16 je već dobilo dozvolu i samo je pitanje dana kad  će se pojaviti na tržištu. Zanimljivo? Za ostale informacije se pozvati na blog "doktora" za motorna ulja i maziva, mog druga Steve: http://motornaulja.blogspot.com/
Ja rekoh da tehnologija ne može da se zaustavi. 0W-10 ulje!??!!
Zbog sve današnje elektronike koju poseduju vozila veoma je važno ispravno izabrati akumulator. Koliko dovoljnog kapaciteta tako i dobrog kvaliteta.
Kolika je "normalna" struja u stanju mirovanja vozila? To pitanje su mi mnogi postavili a ja odgovorio na ovom blogu. Dakle, sve zavisi od vozila i njihovih potrošača. U principu, normalna struja je sve ispod 50 miliampera. Taj podatak se može pronaći. U praksi sam mnogo češće nailazio na slučajeve gde je struja od 20-30mA. Skoro sam imao slučaj sa samo 10mA. To je više nego odlično! Ovi slučajevi se odnose na FABRIČKI UGRAĐENE UREĐAJE.
Ne na razne navigacije, punjače mobilnih telefona i tablet računara, male televizore, dodatna ukrasna svetla...
Pretpostavimo da su u pitanju dva različita vozila i da oba stoje već 8 dana. Jedno vozilo je iz fabrike izašlo sa 45mA a drugo sa 25mA mirne struje. U prva kola je dodatno ugrađen alarm (dodatnih 55mA potrošnje) a u druga takođe alarm i MP3 plejer (dodtanih 75mA struje).
Ovde je veoma važna informacija o rezarvnom kapacitetu akumulatora. Ta informacija se NE DAJE u Evropi. U Americi je ona OBAVEZNA. Tamo se ne kupuje akumulator na osnovu kapaciteta , već na osnovu startne struje i rezervnog kapaciteta. Koga zanima šta je rezervni kapacitet neka pogleda ovde:
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.com/2013/07/definicije-raznih-parametara-olovnih.html
Manje-više se zna koliki je rezervni kapacitet za različite akumulatore:

Ah                         RC (minuti)

36
55



45
70



50
80



55
95



60
100



62
100



63
105



65
105



66
110



70
115



72
115



88
150



90
155



97
165






100
170

Ovo se odnosi na POTPUNO NOVE I NAPUNJENE akumulatore. Ne na one koji su stari 2-3 godine i koji nikad nisu izvađeni iz vozila i dopunjeni na pravom punjaču.
Elem...
Pošto su u pitanju dva različita vozila ona imaju i različite akumulatore. Očigledno je da kod oba vozila struja mirovanja ista, tj. 100 mA (45+55=100 mA i 25+75=100 mA).
Prvo vozilo ima akumulator sa rezervnim kapacitetom od 130 minuta a drugo sa 85 minuta.
Na osnovu gornjih podataka se može veoma lako izaračunati dnevna potrošnja u stanju mirovanja vozila:
24h x 100mA=2,4Ah.
Više nego jednostavno.
Međutim, osmodnevno stajanje na parkingu pravi veliku razliku u potrošnji. To mu  dođe ovako:
2,4 Ah x 8 dana = 19,2Ah. To je veliki kapacitet koji je izvučen iz akumulatora. Iz akumulatora (130 minuta RC) prvog vozila bi bilo potrošeno nekih 25% ukupnog kapaciteta a iz drugog (85 minuta RC) čak 1/3 kapaciteta! Ovo drugo vozilo bi verovatno zahtevalo startovanje preko kablova. Pa još ako je veliki minus...
Računica je više nego jasna. "Key off" stanje može da bude veliki ubica akumulatora. Zato je potrebno da proverite struju dok vozilo stoji čak i ako bar malo sumnjate na brzo pražnjenje akumulatora. Naravno, nemojte da okrivljujete loš akumulator ako ste ugradili još nekoliko dodatnih potrošača KOJI NISU FABRIČKI PREDVIĐENI.
Tražite od auto električara da izmeri struju dok kola ne rade. I TO ISPRED VAS. Da vidite, da vam objasni. Ja svojim mušterijama pokažem taj podatak ako posumnjam da nešto troši akumulatoar a što fabrika nije predvidela.
Imao sam slučaj od prošle godine kad se čovek žalio da se akumulator brzo prazni. Akumulator je propisno osvežen i napunjen. Proverom sam ustanovio da je struja veća nego što bi trebalo. Vlasnik vozila se tek onda setio da je dodano ugradio alarm.
Šta reći?
Ili slučaj od pre mesec dana... Dobio sam potpuno ispražnjen akumulator, napon je bio 5V. Ugrađen je ispravan i propisno napunjen akumulator . Posle nedelju dana sam ponovo bio pozvan zbog iste stvari-akumulator je bio potpuno ispražnjen. Izlaskom na teren ustanovio sam da sijalica koja se nalazi u prtljažnom prostoru "na kvarno" izvlači struju.
Eto...
A o tome da se na tako poluispražnjenim akumulatorima stvaraju nepopravljivi kristali olovo sulfata ne bi trebalo ni govoriti.
P.S. Za one koji su propustili tekst da li bi trebalo skidati kleme sa akumulatora:
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.com/2014/01/da-li-skidati-kleme-sa-akumulatora-i.html